Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklarda Korku Problemine Yönelik Oyunlar

Oyun oynamanın çocuklar üzerindeki faydalarını saymakla bitmez.Okul öncesi dönemde yaşanan problemlerde, oyunu iyileştirici bir araç olarak kullanmak en iyi yöntemdir. Okul öncesi döneminde korku problemi olan çocuklarda oyun yoluyla korku düzeyini azaltabilirsiniz veya sorunu çözebilirsiniz.Bu makalede yalnız kalma ve karanlık korkusuyla baş etmeye yönelik oyunlar sunulmuştur. Oyunların sırasıyla oynanmasına dikkat edilmelidir.Oyunlar farklı zaman dilimlerinde uygulanabilir. Oyunlar konusunda yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Oyunların bir standardı yoktur. Oyun oynanacağı zaman çocuğu katılımı, istekliliği ve keyif alması önemlidir.

İlk aşamada çocuk ile ebeveyn(oyun oynayacak kişi) arasındaki iletişim çok önemlidir.  Çocukla birlikte oyunları oynayacak bireylerin nazik, sabırlı ve anlayışlı olması gerekmektedir. Bu bireyler, çocuğun güvendiği ebeveyni veya aile bireylerinden güvendiği biri olabilir. Ayrıca çocukla uyumlu bir şekilde oyun oynama becerisine sahip olması gerekir. Gerektiğinde çocuk gibi davranabilmeli ve taklitler yapmaya uygun olmalıdır.

1.Duyu Oyunları

Amaç; Çocuğun duyularını harekete geçirerek o anda olmasını sağlamak ve oyunlara ısındırmaktır.

Dokunma, koklama ve işitsel vb hedef alan oyunları oynayabilirsiniz.

Örnek:

Bu oyunlarda gözlerin kapalı olması gerekmektedir. Eğer çocuk için gözlerin kapalı olması kaygı verici bir durumsa, oyun esnasında başka tarafa odaklanılması konusunda yönerge verilebilir. Masanın üzerine veya torbanın içine koyulmuş olan farklı nesnelerden birini seçerek algılamaya çalışır ve tahmin etmesi istenebilir.

2.Duygu Oyunları

Duygu Kartları

Amaç: Duygusal farkındalık kazandırma 

Örnek:

Duygu kartları kullanılabilir veya  duygu zarı etkinliğini uygulayabilirsiniz.(Buraya tıklayarak duygusal farkındalık etkinliklerine ulaşabilirsiniz.)

3.Dayanıklık ve Çabukluk Oyunları        

Amaç: Duygusal gerginliği azaltma, özyeterlilik duygusunu aşılamak

Örnek:

Top/balon atma oyunu: Top veya balonu atarken “yakala” veya “al”  diyerek birbirinizi uyarmanız gerekmektedir.

İp atlama, sek sek oyunu, yerden yüksek, yakar top gibi geleneksel oyunları oynayabilirsiniz.

4.Korku Oyunları

Amaç: Yalnız kalma ve karanlık korkusuyla yüzleştirme

Not: Sırasıyla oynayınız.

4.1. Ebeleme oyunu

4.2. Körebe oyunu

4.3. Saklambaç oyunu

Not: Çocuk ile korkular üzerine konuşmak (Dikkat bu kısım oldukça önemlidir. Uzman birinden destek alabilirsiniz.) Bu aşamadan sonra aşağıdaki oyuna geçebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Özdemir

5.Korku Topu Oyunu

Amaç: Korkunun sıradanlaşması, bedensel gerginliği azaltma, çocuğun rahatlamasını sağlamak

Uygulama: Çocuğun çizdiği korku resimleri kağıttan top haline getirilir ve “korku topu” ile futbol oynanır. Aynı topla basketbol, voleybol veya yakar  top oynanabilir. Daha sonra top parçalanır ve çöpe atılır.

Ekstra oyun: Baloncuk yapma oyunu oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir