Oryantasyon Dönemi Tanışma Oyunları

Bir okul dönemi daha açılmak üzere… Öğrencilerin yeni sınıflarına alışabilmeleri ve birbirleri ile kaynaşabilmeleri için kullanabilecek oyunları sınıf öğretmenlerimiz için derledik. Eğlenceli vakit geçirmenizi dileriz..

Anlat Anlat Kendini Anlat!

Bu çalışmada bir rulo tuvalet kâğıdı veya atık kâğıt malzemeler kullanılır. Öğrenci rulodan kaç parça kâğıt kopardıysa, kopardığı parça sayısı kadar kendisiyle ilgili bir özellik söyler. Eğitmenin oyunu başlatırken model olması oldukça önemlidir. Bir kişinin de not tutması gereklidir. Rehberlik birimiyle koordineli çalışılmalıdır.

Örneğin, “Ben Doğa, kedileri çok seviyorum, başkalarının odamı dağıtmasından rahatsız oluyorum, en çok sevdiğim oyuncak Barbie, en çok sevdiğim çizgi film Spider Man, en çok sevdiğim renk yeşil, en sevdiğim meyve portakal…”

Oyuna röportaj yapan muhabir tiplemesi sokulursa, etkinliğin oyunumsu ve eğlenceli yönü daha da güçlenebilir. Çocukların kendisini olabildiğince rahat ifade etmesi sağlanmalıdır. Aynı çalışmayı farklı bir karaktere bürünme oyunu ve o karakterin kendisini anlatması oyununa dönüştürmek de mümkündür.

Not: Bu egzersiz rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümüyle ortak yapılan bir çalışma biçimidir. Atık malzeme veya bir yumak ip kullanılırsa, çevreci bir perspektif açısından daha yararlı olur.

Topu Atalım İsmimizi Söyleyelim:
Çocuklar daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen elindeki küçük yumuşak bir topu ilk önce kendi ismini söyleyerek ve karşısındaki çocuğa topu atar. Çocukta kendi ismini söyler ve başka bir çocuğa topu atar. Oyun bu şekilde devam eder.(istenirse oyun tekrar oynanabilir.)

Karşındakinin Özelliğini Bil
Çocuklar daire şeklinde masada ya da minderde otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen istediği bir çocuğun özelliklerini söyler(saç uzunluğu kısalığı, göz rengi,tokası,tşörtü vb. özellikler). Diğer çocuklarda bu özelliklere uygun çocuğun kim olduğunu bulmaya çalışır. Doğru tahmin eden çocuk bu sefer bir çocuğun özelliğini söylemeye devam eder.(oyun her çocuğun özelliği söylendikten sonra biter.)

İsmimizi Ritimle Söyleyelim

 Öğrenciler yarım ay şeklinde oturur. Öğretmen ellerini çırparak ve ismini heceleyerek “Benim adım Melike senin ki ne?” diye sorar. Daha sonra çocuklar sırayla birbirlerine önce adlarını söyleyip sonrada arkadaşına adını sorarak oyunu devam ettirir. Her öğrenci adını söyleyene kadar oyun devam eder.Oyuna farklı hareketlerde katılabilir. Ayağını yere vurma, elleriyle dizine vurma vb.

Adını Söyleyen Heykel

Öğretmen sınıfta bir müzik açar. Çocuklara müziği durdurduğunda heykel gibi hareketsiz kalmalarını söyler. Öğretmen müzik durduğunda bir çocuğun yanına giderek  “Benim adım Melike senin adın ne?” diyerek sorar. Çocuklardan adlarını yüksek sesle söylemelerini ister. Her çocuğun adı söylenene kadar oyun devam eder. Öğretmen çocuklardan farklı pozisyonlarda duran heykel olmalarını isteyebilir.

Hoplarız Zıplarız Oyunu

 Öğretmen aşağıdaki tekerlemeyi söyler. Herkes  yere çömelir ve gözlerini kapatır. Bir çocuğun üzeri örtülür ve “Kim yok?”  diye sorulur. Diğer çocuklar ayağa kalkar ve kimin olmadığını bulmaya çalışır.

Hoplarız zıplarız

Havalara uçarız

Kedi gibi yumulur

Gözleri de kaparız

İp ile İsim Söyleme Oyunu

Çocuklar daire şeklinde otururlar. Öğretmen çocuklara daha önce örümcek görüp görmediklerini sorar. Daha sonra onlara önceden hazırladığı örümcek ve örümcek ağı resmini gösterir. Şimdi sınıfın örümcek ağını yapacaklarını söyler. Çocuklara ipi atar çocuklar bir eliyle ipi tutar ve adını söyler. Diğer eliyle ipi başka bir çocuğa atar. Oyun her çocuk adını söyleyene kadar devam eder.

Hafıza Oyunu

Öğretmen ve öğrenciler minderlere oturur. Önce öğretmen kendi ismini söyler. Ardından ilk çocuk hem öğretmenin ismini hem de kendi ismini söyler. Sonra diğer çocuk öğretmenin, ismini söyleyen arkadaşının ve kendi ismini söyler. Bu şekilde herkes isimleri sayana kadar oynanır.

Merhaba Oyunu

Öğretmen bir bilgisayardan ya da cd’den bir müzik açar. Çocuklara birbirlerinden çok uzaklaşmadan sınıf içerisinde dolaşmalarını ister. Müzik durduğunda en yakınlarındaki çocuğa giderek “Merhaba” diyip el sıkışmalarını ve birbirlerine isimlerini söylemelerini ister.

Okul Öncesi Öğretmeni Melike Türkeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir